CategoriesBlog

Alıç Marmelatı ve Faydaları Nelerdir?

Alıç Marmelatı

Alıç bitkisi genellikle ormanlık alanlarda yetişen bir bitkidir. Halk arasında yemişen veya akdiken olarak da bilinir. Çalıya benzer bir yapısı vardır. Alıç meyvesi hem taze iken hem de kurutulduktan sonra farklı şekillerde kullanılır. Alıç sirkesi, alıç marmelatı, alıç çayı gibi çeşitli ürünleri bulunur. Mayhoş tadı ile ağızda lezzetli bir aroma bırakır. Bu yazımızda sizlere alıç marmelatı hakkında faydalı bilgiler aktaracağız.

Alıç Marmelatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Alıç Marmelatı

Kış aylarında kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir alıç marmelatı. Mevsiminde toplanan taze meyveler tek tek ayıklanıp seçilir. Ayrılan alıç meyveleri haşlanır ve kıvamını alması için belli bir süre beklenir. Ardından ezilerek püre haline gelen meyveler elekten geçirilir. Püre halindeki alıça toz şeker eklenerek iyice kaynatılır. Leziz alıç marmeletı artık tüketilmek üzere hazır. Enerji metabolizmasını çalıştırdığı için kış mevsiminde vazgeçilmez besinlerden biri oluyor. Kahvaltının yanı sıra mis gibi kurabiyelerinizin içine de ekleyerek daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Alıç marmelatınızı cam kavanozlarda ağzı kapalı şekilde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Alıç Marmelatının Faydaları

Sofralarımıza lezzet katan alıç marmelatının vücudumuza da birçok faydası bulunmaktadır.

  • Kalp ve damar hastalıklarında sıklıkla adı geçen alıç Avrupa ülkelerinde kalp rahatsızlığı için reçete edilen ilaçlar arasındadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok tercih edilen bitkisel ilaçlar arasındadır. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkiler. Hastalık riskini aza indirir. Kalp ritmini de düzenleyerek göğüs ağrılarının kontrolünde etkilidir. Damarlarda ki kan akışını düzenleyerek dolaşım sistemine fayda sağlamaktadır.
  • Güçlü C vitamini kaynağı olduğundan bağışıklık güçlendirici olarak tercih edilir. Bundan dolayı kış aylarında grip, soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklardan korur.
  • İdrar söktürücü özelliği sayesinde idrar rahatsızlıklarında kullanılır. Ayrıca sindirim sistemini düzenleyici olmasından ishal gibi bağırsak problemlerinde tercih edilir.
  • Kan dolaşımını hızlandırdığından beynin daha hızlı çalışmasını ve hafızanın güçlenmesinde rol oynar. Çocuklarınıza düzenli olarak yedireceğiniz alıç marmelatı sayesinde okul başarılarında artışa katkı sağlayabilirsiniz.

Alıç Meyvesi

Alıç Marmelatının Yan Etkileri

Alıç meyvesi ve alıçtan elde edilmiş ürünlerin kalp ve damarlar üzerine doğrudan etkisi bulunduğundan belirli bir kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin doktoruna danışıp öyle tüketmesi önerilir. Ayrıca gebeler her konuda daha hassas oldukları için hamilelik döneminde doktor gözetiminde kullanmaları gerekir.

Çerçi Yusuf’ta Alıç Marmelatı

Tamamen doğal ortamlarda üretilen alıç marmelatımızdan anında kolayca sipariş vererek kışa daha hazırlıklı girebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir