CategoriesBlog

Gün Kurusu Kayısının 7 Önemli Faydası

gün kurusu kayısı

Dünya genelinde oldukça rağbet gören kayısı yurdumuzda özellikle Malatya bölgesinde yetişiyor. Şehrimizde üretilen yüksek kaliteli kayısılar ülkemizin ihtiyacını karşılamanın yanı sıra birçok dünya ülkesine ihracat yapıyor. 2020-2021 dönemi kuru kayısı sezonunda 115 ülkeye 87 bin ton ihracat yapılarak 291 milyon gelir elde eden kayısı üreticisi yeni sezonda 100 bin ton kayısı ihracatını hedefliyor.

gün kurusu

Gün Kurusu Kayısının İçeriği

Kayısı içerisinde A, B, C, E gibi birçok vitaminin yanı sıra demir kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineralleri de içeriyor. Özellikle lif deposu olarak bilinen kayısının vücudumuza birçok faydası bulunuyor. Diyet reçetelerinden eksik olmayan gün kurusu kayısı tatlı krizleri için mükemmel bir çözüm. Kükürtlenmeden direkt güneşte kurutulan kayısı hiçbir kimyasal içermez. Toprak ve güneşten aldığı doğallık ile sofralarınıza çok yakışıyor.

1 adet Gün Kurusundaki Vitamin ve Mineraller

  • 05 gram karbonhidrat,
  • 06 gram yağ,
  • 12 gram lif,
  • 2 mg sodyum,
  • 4 mg potasyum,
  • 10 mg kalsiyum,
  • 9 mg A vitamini,
  • 25 mg C vitamini,
  • 38 mg demir bulunur.

 

Gün Kurusu Kayısının Faydaları

gün kurusu kayısının faydaları

Hazımsızlık ve Sindirim Problemlerinde Kullanılır

Yemeklerden önce tüketilen 1-2 adet gün kurusu kayısının hazmı kolaylaştırdığı anlaşılmıştır. İçerisindeki selüloz ve pektin sayesinde sindirimi rahatlatır. Bağırsak problemlerinde, kabızlıkta da kullanımı yaygın olup sabahları aç karınla 2-3 adet kayısı tüketimi kişiyi rahatlatabilir.

Antioksidan Etkiye Sahiptir

Kayısıya aynı zamanda sarı-turuncu rengini veren karotenoid antioksidan içeriklidir. Özellikle beta-karoten kayısıda bol miktarda bulunur. A vitaminin ön maddesidir ve vücuda alındığında A vitaminine dönüşerek etki gösterir. Beta-karoten anti-aging etkisi ile cildin yaşlanmasını geciktirici olarak da bilinir. Antioksidan etkisi ile bağışıklığımızı güçlendirir ve vücudumuzun arınmasına yardımcı olur.  Hastalıklara karşı direncimizi artırır.

Cildi Besleyip Güzelleştirir

Ciltte nemledirici olarak kullanılır, cildinizin daha parlak ve bakımlı görünmesine yardımcıdır. Kayısı içerikli birçok kozmetik ürün bulunur. Ayrıca evinizde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz kayısılı maskeler de bulunur. Kayısı yağı ciltte hızla emilir ve yağlı hissi bırakmadığı için egzama gibi kaşıntılı tahriş edici durumda rahatlatıcı olarak kullanılır.

Kayısılı Cilt Maskesi Tarifi

Kullanacağınız miktar kadar (yaklaşık 6-7) kayısıyı çekirdeklerinden ayırın. Püre haline gelene kadar iyice ezin. 2 kaşık kadar bal ile karıştırın. Püre biraz koyu kıvamlı olacaktır. Sürülebilir kıvama gelmesi için biraz ılık süt ekleyebilirsiniz. Yüzünüzün her bölgesine güzelce uygulayın, biraz bekletin ve ılık suyla durulayın.

Potasyum içeriği ile kalbi koruyup kan damarlarını besler. Kalp atışının düzenlenmesinde görevlidir. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

Konsantrasyonu artırarak günlük stres seviyesini dengeler.

İster ara öğünde isterseniz gün içerisinde meyve olarak tüketeceğiniz 2-3 adet kayısı sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Sağlıklı günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir