CategoriesBlog

Aspir Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

aspir yağı

Doğal beslenme ile uzun zamandır doğanın bizlere sunduğu nimetleri daha yakından tanıyabiliyoruz.  bir çok hastalığın ana sebebine indiğimizde sağlıksız ve düzensiz beslenme, yediğimiz yiyeceklerin kimyasal ve zararlı yapısı yer alıyor. Bitkisel içerikli gıdalar, direkt bitki özüt ve yağları beslenme kalitenizi artıracaktır. Bu yazımızda anlatacağımız aspir yağı da çok bilinmemesine rağmen oldukça popüler bir bitki.

Aspir Yağı Nedir?

Aspir bitkisi çok dallı, otsu bitkiler arasında yer alır. Sarı, kırmızı, turuncu renkli çiçeklere sahiptir. Çok yıllık bitkiler grubundadır. Aspir bitkisinin çiçekleri Eski Mısır’da giysi boyası olarak kullanılmıştır. Aspir yağı; aspir bitkisinin belirli bölgelerinin preslenmesiyle elde edilir. Doymamış yağlar açısından da zengindir.

Aspir Yağı’nın Faydaları

İçerisinde ki vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuz için değerli kaynaklardan biridir. Bitkisel kaynaklar düzenli kullanımlarında etkilerini göstermektedir.

Aspir yağının nemlendirici etkisi bulunur. Bundan dolayı topikal olarak cilt bakım ürünlerinde ve kozmetiklerde kullanılır. Aspir yağı cildinize daha yumuşak bir doku kazandırarak bakımlı ve parlak görünmesini sağlar. Uyumadan önce temizlediğiniz cildinize iki damla aspir yağı damlatıp masaj yaparak uygulayabilirsiniz. İyice masaj yaparak emilimini sağlarsanız cildiniz yatışacaktır.

aspir

Linoleik asit olarak da bilinen omega-6 içeriği yüksek olan bir bitkidir. Bu yağ asitleri kan trigliserit kolesterol düzeylerini düzenlemekle görevlidir. Zengin omega-6 içeriği sayesinde kan şekerini de dengeleyip sabit kalmasını sağlayabilir. Diyabete yakalanma riskini azaltır.

Üst solunum yolu rahatsızlıklarında etkili olan aspir yağı; astım, soğuk algınlığı, öksürük, balgam ve boğmaca gibi birçok solunum probleminin tedavisinde yer alır.

Aspir yağı kafa derisindeki dolaşımı hızlandırıyor. Böylece saç köklerinin sağlığı için önemlidir. Ve aspir yağı saçların güçlü kalmasına etki eder. Saçlarınızı yıkadıktan sonra birkaç damla aspir yağını avuç içinize alın ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Böylece saçlarınız daha sağlıklı ve bakımlı hale gelecektir.

aspir yağının faydaları

Saç derisindeki dolaşımı hızlandırdığı gibi normal kan dolaşımını da düzenler. Romatizma için etkili olan aspir yağını avucunuza alarak bacaklarınıza masaj yapar şekilde uygulayabilirsiniz.

Aspir yağının kilo kontrolündeki yeri diyetisyenler tarafından sıkça bahsedilmekte. Aspir yağı ısıtılmaya elverişli olmayan soğuk tüketilmesi gereken bir bitkisel yağdır. Kilo kontrolü ve zayıflayabilmek için salatalarınıza 1 tatlı kaşığı kadar aspir yağı ekleyebilirsiniz.

Çerçi Yusuf’ta Aspir Yağı

Güvenle alışveriş yapabileceğiiniz Çerçi Yusuf aspir yağını da en taze ve kaliteli şekilde sofralarınıza getiriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir