CategoriesBlog

Muhteşem Faydalarıyla Kayısı Çekirdeği

kayısı çekirdeği

Lezzetli meyvelerden biri olan kayısıdan birçok farklı alandan faydalanılıyor. Kayısı meyvesi, kayısı yağı, kayısı çekirdeği, kayısı kremi, kayısılı yiyecekler gibi. Ülkemizde Malatya yöresinde sıkça yetişen kayısı ihracat yönünden de ülkemize çok destek sağlar. Fazla kullanımlarında toksik etkiler oluşturan Kayısı çekirdeği aslında oldukça lezzetli bir tohumdur.

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları

Kayısı çekirdeğinin içerisinde A. D. E, K gibi vitaminler bolca bulunur. Kayısı çekirdeğini gözde eden vitamin ise kanserde oldukça etkili olan B17 vitamini. Diğer adıyla laetril maddesi kanserli hücrelerin oluşumunu, oluşan hücrelerin de büyümesini engeller. Serbest radikallerle savaşabilen bir kuruyemiştir.

kayısı çekirdeğinin faydaları

Kas ve eklem ağrılarını dindirmede etkilidir. Kan dolaşımını dengeleyebilme özelliği sayesinde vücudunuzu genel olarak ağrılardan korur. Sporcular antreman sonrasında vücutlarını kayısı yağı ile masaj uygulayarak ferahlık sağlayabilirler.

Kayısı çekirdeği tüketerek cildimize bakım yapabiliriz. Kayısı çekirdeği sivilceleri kurutur. Sivilceye neden olan iltihapların oluşumunu azaltır. Cildinizin daha parlak ve bakımlı görünmesi için de tavsiye edilir.

E vitamini hücre yenilenmesine katkı sağlaması ile bilinir. Kayısı çekirdeği içinde de bolca bulunan E vitamini vücuttaki hücre ve doku yenilenmesini destekler. Yaşlılık izlerini gizler.

Yüksek tansiyonu olanların çerez tabağından eksik etmediği ürünlerden biridir kayısı çekirdeği. Yüksek tansiyonunuz bulunuyorsa düzenli olarak kayısı çekirdeği tüketmeniz tansiyonunuzu dengelemesi açısından önemlidir.

Kayısı çekirdeği kalp sağlığı için omega yağları içerir ve antioksidandır. Damar tıkanıklığını önlemek ve kalp sağlığınızı olumlu yönde geliştirmek için düzenli kayısı tüketiminiz önerilir.

Bağışıklık sistemini daha sağlıklı hale getirmek ve hastalıklardan korumak için tavsiye edilir. A, D, E, K ve B vitaminleri gibi zengin içerikler bulundurması sayesinde bağışıklık sisteminizi geliştirir.

Kayısı Çekirdeği Kalori ve Besin Değeri

1 avuç kayısı çekirdeği 242 kaloridir.

1 çorba kaşığı kayısı çekirdeği 60 kaloridir.

1 fincan kayısı çekirdeği 483 kaloridir.

1 avuç kayısı çekirdeğinde;

5.37 gram karbonhidrat

10 gram protein

20.28 gram yağ

0.32 gram lif

1.6 mg sodyum

239.6 mg magnezyum

10.4 mg kalsiyum

2 mg C vitamini

3.68 mg demir bulunur.

kayısı

Kayısı Çekirdeğinin Zararları

Uzmanlar fazla kayısı çekirdeği tüketmenin siyanür zehirlenmesine neden olacağını belirtmektedir. Ölçülü miktarda kayısı çekirdeği tüketmek çok önemlidir.

Çerçi Yusuf’ta Kayısı Çekirdeği

Kayısı çekirdeklerimiz kayısının ana yetişme bölgesi Malatya’dan temin edilmektedir. Gönül rahatlığıyla siparişinizi verebilir ve afiyetle tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir