CategoriesBlog

En Faydalı Kuruyemişlerden Fındık

fındık

Kışa hazırlık yaptığımız bu günlerde vücut direncimiz azalabiliyor.  Baş ağrısı, stres, uykusuzluk sebebiyle uyanmakta zorlanabiliyoruz. Süreğen bir hastalığımız yoksa veya sağlıklı bir insansanız bu şikayetler vücudumuz için çok önemli olan çinko, demir, magnezyum, potasyum ya da kalsiyum eksikliğinin işareti olabilir. Bu tür şikayetlerin üstesinden gelmek için kuruyemişlere başvurmak en doğrusu olacaktır. Bugün kuruyemişlerin vazgeçilmez üyesi olan fındığın faydalarına değineceğiz.

Fındık nedir?

Fındık ilk çağlardan beri hem beslenme hem de tedavi amacıyla kullanılmış besin değeri yüksek bir meyvedir. Gerek tüketilmeye başlandığında verdiği enerji gerekse de damakta bıraktığı lezzetli tatla, bu sert kabuklu meyveye olan ilgiyi arttırmıştır. Ülkemizde çoğunlukla Ordu, Giresun ve Trabzon da üretilen fındığın dünyaya nasıl yayıldığı kesin olarak bilinmese de anavatanının Çin olduğu düşünülmektedir.

fındığın faydaları

 Fındık kas ve sinir sistemini güçlendirir

Büyük oranda mevsim geçişlerinde yaşanan kas ve sinir sistemi hastalıkları özellikle magnezyum ve potasyum eksikliğinde gelişmektedir. Fındık içerdiği yüksek ölçüde potasyum ve magnezyumla kas ve sinir sistemimizin vazgeçilmezi haline gelmekte. Düzenli fındık tüketimi kas hacminin artmasına yardım edecektir. Düzenli fındık tüketimiyle zihinsel ve bedensel yorgunluktan kurtulabilir, kas ve eklem ağrıları ile kasılma sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Fındık yaşlanmayı geciktirir

Fındık içinde bulundurduğu A ve C vitaminleri sayesinde cilt kırışıklarını önemli ölçüde azaltır. Düzenli fındık tüketen kişilerde yaşlanma belirtisi cilt lekeleri ve akne oluşma riski azalır.

Fındık kalp ve damar hastalıklarından korur

Fındık, doymamış yağlar açısından çok zengin bir meyvedir. Sağlıklı doymamış yağlar kalp ve damar sağlığı için önemli bir gerekliliktir. Özellikle içinde barındırdığı çinko, magnezyum ve potasyum kalp ritminin düzenli olmasını sağlar. Fındıktaki omega­-3 yağ asidi, kan akışını düzene sokarak damar sağlığını dolayısıyla da kalp sağlığını korur.

Fındık bağışıklığı güçlendirir

sistemine yardımcı olur. Grip ve soğuk algınlığı birlikte oluşan yüksek ateşi düşürücü etkisi uzmanlar tarafından Fındığın yararları listemizdeki bir diğer konu bağşıklık sistemine olan etksi.  Fındık alyuvarların erken parçalanmasını önleyerek kan dolaşımını düzene sokar ve bu sayede vücudumuzun doğal savunma kanıtlanmıştır.

Diş ve kemikleri destekler

Kemik ve dişleri onaran fındık, içerdiği çinko ile kemik gelişimini destekler. Fındıkta bulunan kalsiyum ve magnezyum gelişim çağındaki çocukların kemik ve dişleri için çok önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir