CategoriesBlog

Aynısefa Yağının Vücudumuza Harika Faydaları

aynısefa

Turuncu renkli çiçekleri bulunan Aynısefa görünüş olarak papatyayı andırır. Akdeniz bölgesine özgü bir bitkidir. Killi toprak ve kumlu arazilerde yetişir. Aynısefa uzun yıllardır kullanılan bir bitkidir. Sabunu, yağı ve çayı gibi farklı preparatları bulunur. Merhem, dudak balmı, balsam, krem gibi ürünlerin içerisinde bulunur.

Aynısefa yağının elde edilmesi de diğer bitki yağlarına göre biraz farklıdır. Zamanında toplanan aynısefa çiçekleri hakiki soğuk sıkım zeytinyağı içerisinde bekletilmelidir. 1 litre hakiki zeytinyağı içerisine 20-25 tane aynısefa çiçeği koparılıp atılır. 3 hafa kadar bekleyerek bu iki yağın birbirine karışması beklenir. Şişenizi her gün çalkalayarak süreci hızlandırabilirsiniz.
Mantar önleyici, antibakteriyel ve iltihap giderici özelliği bulunan aynısefa yağı egzama, yara, çürük gibi bazı cilt problemlerinde kullanılır.

aynısefa yağı
Nemlendirici Özelliği Bulunur

Aynısefa yağının nemlendirici özelliği bulunmaktadır. Kuru kafa derisi saçta kepeklenmeye yol açar. Aynısefa yağını sürerek iyice elinizle ovalamanız kuru derinize iyi gelecektir. Vücudunuza da sürerek nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Saçlarınıza uyguladığınız takdirde saçlarınız ışıldayıp daha fazla parlaklık kazanacaktır. Saçlarınızı temizleyip bakım yapmanızı kolaylaştırır.
Bebeklerde bez kullanımı ve aşırı hareketli olmaları ciltlerini tahriş ederek pişiğe sebep olabilir. Bebeğinizin altını değiştikten sonra ve banyo ardından aynısefa yağı ile masaj yapabilirsiniz.

Tırnak mantarına iyi gelir, ayak bakımınızı yaparken kullanabilirsiniz. Gece yatmadan önce ayaklarınızı iyice yıkayın. Tırnak mantarı bulunan tırnağa masaj uygular gibi iyice aynısefa yağını sürün. Yağın etrafa dağılmaması için belli bir süre ayağınızı sabit tutmaya özen gösterin.

Mide problemlerinde de kullanılır. Gastrit, reflü gibi mide hastalıklarında yatıştırıcı olarak bilinir.
Adet ağrılarında da kullanımı mevcuttur. Adet döneminde yaşanan kramplı ağrılara iyi gelir. Ağrı olan yerdeki kan akışını hızlandıracağından karın bölgesine sürülebilir.

aynısefa bitkisi

Aynısefa yağı doku ve yara iyileşmelerinde tedaviyi hızlandırır. Dokulardaki şişmeyi önler. Yapılan bir çalışmaya göre yarası bulunan kişilere 8 gün boyunca düzenli aralıklarla aynısefa yağı uygulanmış. Çalışma sonucunda 8 günün ardından doku hasarının %90 kadarının komple kapandığı görülmüştür. Bundan dolayı yaralanma, şişme ve morarma durumlarında sıklıkla tercih edilir.
Özellikle yazın zararlı böcek ve sineklerden korunmak için kullanılır. Birkaç damla aynısefa yağını oda spreyine ya da sinek, böcek ilacına ekleyerek bu tür haşereleri evinizden uzak tutabilirsiniz.

Çerçi Yusuf’ta Aynısefa Yağı

Aynısefa yağının cildimize ve vücudumuza birçok önemli faydası bulunur. Sizlerde bu yağın mucizevi etkilerinden faydalanmak istiyorsanız Çerçi Yusuf’ta alışveriş yapmaya davetlisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir