CategoriesBlog

Anason Nedir, Faydaları Nelerdir?

anason

Anason geçmişten günümüze kadar tohumu, bitkisi ve yağı kullanılan bitkilerden biridir. Ana vatanı anason olan bitki yarım metre kadar büyüyebilir ve dünyanın birçok bölgesinde yetişebilir. Anason kendine özgü kokusu ile bilinir. Binlerce yıldır baharat ve çay yapımında kullanılır.

Anason’un İçerdiği Vitaminler

Anason bitki özütleri ilaç yapımında da yer almaktadır. Başta C vitamini olmak üzere B vitamini komplekslerini ihtiva eder. Potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, sodyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum gibi birbirinden değerli ve faydalı mineral içeriği bulunur. Zengin mineral ve vitamin içeriğinden dolayı sağlıkta birçok kullanımı bulunur.

Anason’un Vücudumuza Faydaları

anasonun faydaları

Anason ve Sindirim Sistemi

Anason; bağırsak sağlığı ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında sıklıkla tercih edilen bitkiler arasındadır. Kusma, mide bulantısı, ishal, karın ağrısı, hazımsızlık gibi şikayetlerin azaltılmasında etkisi gözlenmiştir. Genel sindirim problemleri için 10 gr anason ve 10 gr papatyayı bir bardak su ile birlikte kaynatabilirsiniz. Her gün 1 çay bardağı kadar içmeniz fayda sağlayacaktır. Anason yağını veya çayını düzenli olarak tüketmek kabızlık sorununu çözmenizde size yardımcı olacaktır.

Akciğer Sorunlarında Anason

Anasonun balgam söktürücü etkisi bulunur. Anason çayının buharı solunduğunda akciğerleri yumuşatır ve rahatlamanızı sağlar. Nefes almanızı kolaylaştırır. Soğuk algınlığında anason çayı tüketmek hastalık sürenizi kısaltır. Vücut ısınızın artmasına neden olur ve öksürüğünüzü rahatlatır. Kalp, akciğer, göğüs, safra kesesi, karaciğer gibi ameliyatlar sonrasında ki zaman diliminde hıçkırık sorunu sıkça görülebilir. Anason çayını tüketmek hıçkırık ile baş etmenizde destekçiniz olacaktır.

Uykusuzluk Sorununda Anason

Uyku getirici etkisinden dolayı uyku sorunu çeken kişilerde kullanılmaktadır. Uyumadan önce bir fincan suya birkaç damla anason yağı damlatılarak uyku kalitesini artırabilir, uykuya dalma süresini kısaltabilirsiniz. Emziren anneler de anason çayı içerek bebeklerin uyku problemlerinde anasonun yatıştırıcı etkisinden faydalanır. Bebeklerin gaz sorununu gidermeye yarar sağlayarak rahatça uyumalarını sağlar.

anason çayı

Anasonun Diğer Alanlardaki Kullanımı

Anason tohumları et yemeklerinde aroma vermesi için kullanılır.

Tohumları kaynatılırken elde edilen su cilt bakımında kullanılır.

Anason çayı adet düzensizliğinde kullanılır. Stres nedeniyle aylık periyotta gecikme olursa bitkisel anason çayı önerilmektedir.

Sinir yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Migren ataklarında da tercih edilir.

Dikkatle Kullanın

Her üründe olduğu gibi birçok faydası bulunan anasonun fazla kullanımı birtakım istenmeyen etkilere sebebiyet verebilir. Östrojen benzeri potansiyel gösterdiğinden hormonal ilaçlar kullanıyorsanız kesinlikle doktorunuza danışıp öyle kullanmalısınız. Doğum kontrol hapları kullanan hastalarda doktor onayı almalıdır.

Çerçi Yusuf’ta Anason Çayı

Tohumu, çayı, yağı ile vücudumuz için sayısız faydası bulunan anasonu Çerçi Yusuf’tan güvenle temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir