CategoriesBlog

Balın Faydaları

dogal petek bal 500x445 1

Bal üzerine yapılan araştırma ve incelemelere göre bal, ishalin şiddetini ve süresini azalır. Bal ayrıca, özellikle ishal sürerken faydalı olan potasyum ve su alımını arttırır.

* Bal, yemek borusu ve mideyi kaplayarak mide asidi ve sindirilmemiş gıdaların yukarı akışını yavaşlatarak, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) riskini azaltmaya yardımcı olur.

* Dünya Sağlık Örgütü (WHO), balı doğal bir öksürük ilacı olarak önerirken, Amerikan Pediatri Akademisi ise balı öksürük tedavisi olarak kabul eder.

* Bal, bazı kanser ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan flavonoidler, antioksidanlar içerir.

* Bir çorba kaşığı bal 17 gram karbonhidrat içerir. Karbonhidratlar vücudun kullandığı birincil yakıttır ve bal kas glikojeninin korunmasına yardımcı olabilir. Bu kaslar için etkili bir şekilde depolanan enerjidir, bu da sporculara en çok ihtiyaç duyduklarında performansta artış sağlar.

* Yüksek kaliteli bal, flavonoidler, organik asitler ve fenolik bileşikler dahil olmak üzere önemli antioksidan içerir. Antioksidanlar, belirli kanser türleri, kalp hastalığı ve inme riskinde azalma sağlayabilir.

* Bal, yanıkları, yaraları ve diğer cilt hastalıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

* Araştırmalar, balda bulunan antioksidanların arterlerin daralmasını önleyebileceğini göstermektedir. Oluşma yerine bağlı olarak, daralma kalp yetmezliğine, hafızanın bozulmasına veya baş ağrısına yol açabilir.

* Ilık su ile tüketildiğinde şekerden daha fazla kaloriye sahip olmasına rağmen, bal vücudunuzda depolanan yağın sindirilmesine yardımcı olur. Benzer şekilde, limon suyu veya tarçınlı bal kilo azaltmaya yardımcı olur.

  • Size ve sağlığınıza iyi gelen her şey Çerçi Yusuf da…
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir