CategoriesBlog

Biberiyenin Vücudumuzda ki Faydaları

biberiye

Biberiye yaygın olarak neredeyse her evin vazgeçilmezi olan bir baharat türüdür. Geleneksel ağrı kesici ve tedavi edici olarak bilinir. Çoğunlukla Akdeniz bölgesinin bitkisi olan bu baharat hoş kokulu, mavi ve eflatun çiçekleri bulunur. Biberiyenin yaprak ve çiçeklerinden esans elde edilir. Biberiyenin taze ve kuru yaprakları çay olarak da tüketilir.

Biberiyenin İçerisindeki Vitamin ve Mineraller

Biberiyenin içerisinde yüksek miktarda A ve C vitamini içerir. B6 (piridoksin), B1 (tiamin) ve B9 (folat) vitamin komplekslerini bulundurduğundan önemli B vitamini kaynaklarından biridir. Magnezyum, kalsiyum, bakır, manganez ve demir minerallerini barındırır. Doymuş yağ oranı ve lif miktarı yüksektir.

biberiyenin faydaları

Sindirim Sistemine İyi Gelir

Halk arasında çok eskiden beridir iltihap giderici özelliği ile bilinir. Mide ülseri, hazımsızlık ve bağırsak problemlerinde kullanılır. İrritabl bağırsak sendromu ve kolit gibi hastalıklarda doğal ilaç gibi kullanımı bulunur.

Bağışıklığı Güçlendirir

Biberiyede ki yoğun antioksidan miktarı bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır. Vücuda zarar verecek yabancı patojenlere ve farklı hastalıklara karşı direnç oluşturur. Serbest radikalleri etkisizleştirir.

biberiye nedir
Sinirlerinizi Koruma Altına Alır

Biberiyenin yapraklarından elde edilen rosmarinik asit, karnosik asit gibi doğal bileşikler nöronlarınızı koruma altına alır ve bozulmaları önlemeye yardımcıdır. Alternatif tıpta bunama, demans, parkinson gibi beyin hastalıklarının semptom azaltılmasında kullanılır. Henüz tam kanıtlanamamış olsa da bazı araştırmalar biberiye yağının koklanılmasının alzheimer ve demansı olan hastalarda iyileşme belirtileri gözlendiği bulunmuştur.

İdrar Söktürücü Özelliği

Biberiye suyun vücuttan atılım hızını artırır. Vücudumuzda yer alan patojenleri, tuz ve aşırı yağları atmayı kolaylaştırarak detoks etkisi oluşturur. Bazı kişilerde tiroid fonksiyon bozukluğu bulunur. İdrarla atılan toksik atık ürünlerin kanda birikmesinin önüne geçer ve iyileşmeye yardımcıdır.
2 damla biberiye ve nane yağı ve 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı iyicene karıştırılır ve ağrı olan bölgeye sürülür.
Saç dökülmesine karşı biberiye yağı, sedir ağacı ve dağ kekiği yağı ile birlikte kullanılır. Kafa derisine uygulanacak olan yağ karışımı deriyi tedavi edicidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir