CategoriesBlog

Birçok Faydasıyla Sevilen Kuruyemişlerden Ceviz

cevizin

Türk damak tadının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan ceviz çok faydalı bir kuruyemiştir. Birçok yemek, pasta gibi ürünün içerisinde bulunur. Kolayca erişebilir olmamız, ülkemizde bol miktarda yetişiyor olması sayesinde günlük beslenme listemizde yer alır. Bu yazımızda vücudumuz için ciddi yararları olan cevizden bahsedeceğiz.

Cevizin Vücudumuza Faydaları

Cevizin faydaları zengin içeriği sayesindedir. Sağlıklı yağlar, lif, vitamin ve mineraller içerir. Sert kabuklu diğer kuruyemişlere oranla antioksidan bakımından daha zengindir. Cevizi saran iç zarında E vitamini, polifenol ve melatonin sayesinde antioksidan etki gösterir.

ALA (alfa-linoleik asit) vücudumuzun üretemediği omega-3 yağları arasındadır.  1 porsiyon ceviz ortalama 28 gramdır. Her porsiyon 2.5 gram kadar omega-3 içerir. Bu oran diğer kuruyemişlerle kıyaslandığında fazlaca bir miktardır. Günlük almamız gereken ALA miktarı ise kadınlarda 1.1, erkeklerde 1.6 gramdır. Günlük 1 ceviz yiyerek bu ihtiyacı karşılamış oluruz. Vücudumuza düzenli olarak aldığımız ALA kalp hastalığından ölme riskini %10 kadar azaltır. İçerdiği polifenoller sayesinde oksidatif strese ve enflamasyona karşı savaşır. Magnezyum, amino asit ve arjinin de enfalamsyonu giderici etki gösterir.

cevizin faydaları

Vücudumuzun sağlıklı işleyişinde bağırsaklarımızın önemli bir payı vardır. Yapılan bir çalışmada 194 sağlıklı gönüllüye sekiz hafta devem edecek şekilde her gün 43 gram ceviz verilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre ceviz tüketilen dönem sonucunda bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakteri sayısında önemli bir artış görülmüştür.

Ceviz her ne kadar kalorili bir yiyecek olsa da kilo kontrolü açısından önemli bir yere sahiptir. İştahınızı kontrol edip düzene koyar. Kilo kontrolünü sağladığı için tip 2 diyabet riskini de önleyebilir.  Aşırı kilolu insanlarda artan diyabet riski bu şekilde azaltılabilir.

Türkiye'de Ceviz

Şekil olarak da beyine benzeyen ceviz, beyin sağlığında önemli bir konuma sahiptir. Konsatrasyonu artırıcı, odaklanmaya yardımcı, öğrenme becerilerinde destekleyici olarak kullanılır. Beyinde ki oksidatif stresi ve enflamasyonu önleyici etkileri de gözlenmiştir.

Çerçi Yusuf’ta Ceviz

Vücudumuz üzerinde bizleri mutlu edecek birçok faydası olan ceviz Malatya’da bolca yetişmektedir. Hasat zamanı özenle toplanan cevizlerimiz siz kıymetli müşterilerini beklemektedir. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir