CategoriesBlog

Kayısı çekirdeğinin faydaları

Gün Kurusu Çekirdeğinin Faydaları

Sağlığınıza iyi gelicek hersey Çerçi Yusuf da…

 

  •  Sindirim sisteminin sağlığını attırır

Kayısı tohumlarında yeterli miktarda lif vardır. Lif, bağırsakta peristaltik hareketi uyarabilir, bağırsak hareketini daha düzenli hale getirebilir ve kabızlık, şişkinlik, kramp ve diyare semptomlarını azaltabilir. Bu lif ayrıca bağırsaktaki besin alım verimliliğini de artırabilir.

  •  Büyüme ve gelişimi destekler

Kayısı çekirdeği, günlük beslenmenizin önemli bir parçası olan kayda değer miktarda protein içerir. Bu çekirdeğin yarım fincanı, kadınların alması gereken günlük %25 oranında gerekli proteininin, %20 sini karşılar. Kayısı çekirdeği, vücuttaki tüm yeni hücreleri ve dokuları oluşturmak için protein gerektiğinden, kas büyümesini ve vücuttaki genel onarımı düzenlemeye yardımcıdır.

  •  Cildi besler

Kayısı çekirdeği tüketimi; serbest radikallerin neden olduğu kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve güneş lekelerine yol açabilecek ciltte oksidatif stresi azaltma işlevini yerine getirmeye yardımcı E Vitamini içerdiğinden, cildin nemlendirilmesinde rol oynar. Cildin genel görünümünü ve tonunu iyileştirebilir hatta yaşlandıkça elastikiyeti artırabilir.

  •  Kalbi güçlendirir

Bazı araştırmalar, az miktarda kayısı çekirdeğinin düzenli tüketiminin, kan basıncını düşürdüğünü, bu da ateroskleroz kalp krizi ve felç riskini azaltabildiğini gösterdi.

  •  Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bazı araştırmalar, bağışıklık sistemi üzerindeki gerilimi azaltabilen antioksidan potansiyellerine ek olarak, vücudun savunma hücrelerini uyarabildiklerinden, kayısı tohumlarının bağışıklık arttırıcı özellikleri olduğunu göstermiştir.

  •  Solunumun rahatlaması

Bazı araştırmalar gösteriyor ki kayısı tohumları, solunum yollarındaki sümük ve balgam birikimini azaltmaktadır. Bununla birlikte solunum yollarının rahatlamasına yardımcıdır. Kayısı çekirdeğindeki aktif maddeler balgam söktürücü görevi görür ve ayrıca vücudu alerjenlere karşı daha az duyarlı hale getirerek astım ataklarının şiddetini ve boğazdaki iltihaplanmayı azaltacaktır.

  •  Kanseri önlemeye yardımcıdır

İçeriğinde B17 vitamini sayesinde kanserli hücrelerle savaşır. Fakat bu durum hala araştırmalara tabidir.

  •  Kolesterol seviyelerinin iyileştirilmesine yardımcı olur

İçeriğinde bulunan lifler sayesinde kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcıdır.

  •  Enerjinin arttırılmasını sağlar

 

Kayısı çekirdeği özellikle kanser hastalıklarıyla mücadele etmekte büyük faydaları olan fakat kendisi küçük bir yiyecektir. Kayısı meyvesinin içinde bulunur. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kanser tedavisi olarak kayısı tohumlarının ilk kullanımı 1920’lere dayanmaktadır. Ernst T. Krebs, Sr., kanserli insanlar için “önemli sonuçlar” elde etmek için kayısı çekirdeğinden çıkarılan yağları kullandığını iddia etti. Bununla birlikte, tedavi genel kullanım için çok toksik bulundu. Oğlu daha sonra 1950’lerde daha güvenli ve toksik olmayan bir formül buldu. Bu formül ayrıca kayısı çekirdeğinden elde edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir