CategoriesBlog

Chia Tohumu Nedir, Nasıl Kullanılır

chia tohumu

Chia Tohumu Nedir, Nasıl Kullanılır

Ana yurdu Güney Amerika olan chia tohumu son zamanlarda ülkemizde çok popüler olmaya başladı. Diyet listelerinde sıklıkla adını gördüğümüz chia tohumu sağlık açısından oldukça faydalı etkilere sahip. Bu yazımızda yeni yeni tanımaya başladığımız chia tohumunun ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve faydalarını konuşacağız.
Chia beyaz, koyu kahve ve siyah tohumlardır. Lif bakımından oldukça zengindir. A, B1, B3, E ve D vitaminlerini; kükürt, kalsiyum, magnezyum, fosfor, manganez, iyot, bor, bakır, çinko minerallerini bulundurur.

616x321 chia tohumu nedir nasil kullanilir neye iyi gelir 1525427811175
Chia Tohumu Nasıl Kullanılır

Chia tohumu kendi ağırlığının yaklaşık 10-12 katı kadar su emebildiğinden oldukça emici bir yapıya sahiptir. Çiğneyerek tüketmek yapısındaki omega-3’lerden yeterince faydalanmamızı engeller. Genel olarak salata, tahıl, pirinç ve yoğurt gibi besinlerin üzerine kıyılarak eklenir. İçerisindeki vitamin ve minerallere ulaşabilmenin en iyi yolu öğütmek veya ıslatmaktır. 1 fincan suya 1.5 yemek kaşığı chia tohumu ekleyip 1 saat kadar suda bekletirseniz yeterli miktarda ıslatmış olursunuz. Fazla miktarda su çektiğinden sporcular ve yoğun fiziksel aktivitede bulunan kişiler için ideal bir besindir. Tohumları ıslatmadan içmeniz vücudunuzdaki suyun çoğunluğunu emeceği anlamına gelir. Bu durumda vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarını sağlamak için bolca su tüketmelisiniz.

Chia Tohumu ve Zayıflama

Diyetisyenlerin bayağı sevdiği gıdalardan biridir. Yüksek lif oranına sahip yiyecekler tokluk hissini uyandırdığından zayıflamak için sıklıkla tercih edilir. Chia tohumunun hem lif oranı ile birlikte omega-3 ve alfa-linoleik asit oranı da yüksektir. Bununla beraber kalorisi düşük olduğundan vazgeçilmez bir besin haline gelmektedir. Lif bolca su emer ve midede şişerek besin alma ihtiyacını aza indirger.
Chia aynı zamanda yüksek protein oranına sahip bitkisel besinlerdendir. Yağ yakmaya ve kan şekerini dengelemede kullanımı bulunur.

Bağırsak Sağlığındaki Yeri

%40 lif içeriği sayesinde bağırsak dostu besinlerdendir. Hazımsızlık ve kabızlık problemlerinde kullanılıp sindirimi düzenler. Bağırsak floramızdaki probiyotik miktarının artmasında rol oynar.
Süt ve süt ürünlerinin tüketimi kas ve kemik sağlığımız için hayati öneme sahiptir. Chia tohumu günlük alınması gereken kalsiyum oranının %18’ini karşılar. Süt ve süt ürünleri tüketmeyen kişiler için muhteşem bir kalsiyum kaynağıdır.
İçerisindeki kompleks vitamin ve minerallerden dolayı hamilelikte tercih edilen besinlerdendir. Omega-3 sayesinde bebeğin zihinsel gelişimine katkı sağlar. Yoğun miktardaki demir sayesinde hamilelikte sıkça gerçekleşen kansızlığın görülmesini azaltır. Vücudun enerji desteğini sağlarken kaybedilen besinlerin yerini tutabilir. Midede jelatin benzeri bir yapı oluşturarak yüksek kan şekerini dengelemeye yardımcıdır.

chia tohumunun faydaları
Çerçi Yusuf’ta Chia Tohumu

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi vücudumuza sayısız faydası bulunan Chia tohumunu sizlerde sofranızda bulundurmak isterseniz sepetinize ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir