CategoriesBlog

Ekşimsi Tadıyla Sumağın Faydaları

sumak

Sumak, Akdeniz mutfağının vazgeçilmez baharatlarından biridir. Ekşimsi tadından dolayı Türk damak zevkine de uymaktadır. Sumak baharatı sumak ağacından yetişir. Tane veya toz halinde salatalarda, yemeklerde hatta çay halinde bile kullanılabilir.

Sumağın Vücudumuza Faydaları

Serbest radikaller, vücudumuzdaki metabolik olaylar sonucu veya dış etkenler ile birlikte oluşur. Birçok hücremiz ile etkileşerek biyolojik hasara neden olabilir. Hayatımızı olumsuz etkileyen serbest radikaller ;UV ışınları, sigara içme, ilaçlar, paketli gıdalar gibi dış etkenlerle tetiklenir.  Vücudumuzda ki doğal koruyucularımız vitaminler, mineraller, fitokimyasallar ve bazı enzimler bu serbest kimyasalları temizleyebilmektedir. Bu üretim ve temizlik arasında dengesizlikler oluşmasına da “oksidatif stres” denir. Oksidatif stres; erken yaşlanma, kalp hastalıkları, diyabet oluşumu, karaciğer, akciğer ve böbrek hastalıkları, bazı nörolojik hastalıkları ve en önemlisi kanser ile ilişkilidir. Bu nedenle antioksidanlar sağlığın korunması, geliştirilmesi ve tedavilerde çok önemlidir. Besinleri antioksidan kapasitelerine göre değerlendirmede ORAC (Oksijen Radikal Absorbans Kapasitesi) değeri kullanılır. Sumak ORAC değeri en yüksek besindir.

sumağın faydaları

Covid-19’da adını sıkça duyduğumuz sumağın covid-19 üzerinde ki etkisi kesin olarak belirlenememiştir. Fakat antiseptik ve antiinflamatuvar etkileri sebebiyle kullanılmaktadır. Güçlü antioksidanlar arasında olması da kullanımında tercih sebebidir.

Oksidatif stres insülin direncini de artırır. Prediyabet aşamasında ki hastaların diyetlerine yüksek antioksidan değerli sumak eklendiğinde olumlu etkileri gözlenmiştir.

Artan enflamasyon kalp ve damar hastalıkların da davetçidir. Ülkemizde orta yaş aralığında ki kişilerin çoğunda herhangi bir kalp damar rahatsızlığı bulunmaktadır. Yaşlılar ise çoğunlukla ilaç ile tedavi olmaktadır. Artan bu hastalık insidansı beslenme ile doğrudan ilişkilidir. Sofralarımıza sumak ekleyerek enflamasyona karşı dirençli hale gelebiliriz.

sumak

Sumak Çayı Nasıl Yapılır?

1 kupa kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı sumak, 1 adet dal tarçın ve 2-3 adet karanfili koyarak 4-5 dk. kadar demlenmesi için bekleyiniz.  Günde 1 veya 2 bardak kadar içebilirsiniz. Öğün aralarında hem bağışıklığı destekleyip, hem mideyi rahatlatacak hem de ödem atmanıza yardımcı olacaktır.

Çerçi Yusuf’ta Sumak

Ekşimsi tat ve aroması ile sofralarımızın vazgeçilmez baharatlarından olan sumak vücudumuz için de oldukça yararlıdır. Sizlerde lezzetli ve bir o kadar da sağlığımız için gerekli bu baharatı Çerçi Yusuf’tan sipariş verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir