CategoriesBlog

Muskat Cevizi Nedir, Faydaları Nelerdir?

muskat

Uzakdoğu ülkelerinde sıklıkla kullanılan muskat cevizi mutfakta çoğu yemeğe lezzet katar. Aromatik tat ve kokusu ile yeni bir lezzet barındırır. Son zamanlarda Türk mutfağında çok özel bir yer kaplamaktadır. Alternatif tıpta da doğal ilaç olarak kullanılmaktadır. Bir diğer adı Hint cevizi olan muskat portakal benzeri bir ağaç üzerinde yetişir. Muskatın kendisi kullanıldığı gibi aynı zamanda tohumları da baharat olarak tüketilmektedir. Şeker hastalarına tavsiye edilmeyecek kadar tatlı olan muskat tüketilirken uzmanlar çok dikkatli olmamızı söylüyor. Faydası ve zararı ile bu yazımızda muskatı inceleyeceğiz.

Muskatın Vücudumuza Faydaları

Muskat bağırsak sorunlarında kullanılan bir bitkidir. Gaz salınımı problemi olan kişilerin rahatlamasını sağlar. Uzmanlar kararında tüketilen muskatın gaz çıkarma konusunda kişiye yardımcı olacağını bildirir.

Birçok kişi yemeklerden sonra hazımsızlık çekmektedir. Muskat sindirime yardımcı olarak hazmı kolaylaştırır.

Çok şekerli olduğundan çoğunlukla iştah açtığından bahsedilir. Yemek yemek istemeyen çocuklarda, depresyon döneminde ki kişilerin iştahını açıp yemek yemelerini sağlamak için tüketimi mevcuttur. Ayrıca stres, sıkıntı çeken kişilerde 1 çay kaşığının ucu kadar yemeklerine katılması sinirlerini yatıştırmada faydalıdır.

muskatın faydaları

Aromatik bir tat ve kokuya sahip olduğu için ağız kokusunun önlenmesinde kullanılır. Tükürük bezlerine aromatik koku bırakır.

Bağışıklığı yüksek ölçüde zinde tutan vitaminlerin başında C vitamini gelir. Muskat C vitamini yönünden fazlaca zengindir. Antioksidan özelliği sayesinde serbest radikalleri temizler. İdrar yolu sayesinde vücuttan uzaklaştırır. Antiseptik olması dolayısıyla kış aylarında virüs ve mikroplardan uzak tutar. Hastalıklara karşı olan vücut direncimizi yüksek tutar.

Muskatın Zararları

Doğrudan ciddi anlamda bir zararı vardır diyemeyiz. Ama yapılan birtakım araştırmalara göre süt ile birlikte tüketildiğinde halüsinasyonlara ve zihinsel yanılmalara sebep olduğu anlaşılmıştır. Her şey de olduğu gibi muskatın da fazla miktarda tüketilmesi yoğun baş ağrısı ve mide bulantısına sebep olur. Protein miktarı almamız gerektiğinden daha fazladır. Bundan dolayı fazla tüketimi bağışıklıkta düşüşe neden olur. Alerjik bir bitki olduğu için alerjisi olan kişilerde kullanımından önce doktoruna danışmalıdır. Düzenli kalp ilacı kullanan veya kalp sorunu yaşayanlar muskatın kontrolsüz kullanımı sonucunda kalp-ritim bozukluğu yaşayabilirsiniz.

muskatın zararları

Çerçi Yusuf’ta Muskat

 

Birçok faydası bulunup özenle tüketilmesi gereken muskat mutfaklarımızda kullanmaya başladığımız bir baharat. Sizlerde damak zevkinize yeni bir tat katmak isterseniz Çerçi Yusuf’tan siparişinizi verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir